AZHBRsë Përfitoi nga skemat e AZHBR-së/ Sipërmarrja private në Dibër,...

Përfitoi nga skemat e AZHBR-së/ Sipërmarrja private në Dibër, histori suksesi për agrobiznesin shqiptar

-

- Advertisment -

TIRANË, 8 tetor/ATSH/ “Kop. Frut 2012” është një histori suksesi për Dibrën dhe për agrobiznesin shqiptar.

Kryeministri Edi Rama e cilësoi këtë një shembull frymëzues sesi një sipërmarrje private bashkëpunon edhe me fermerë të tjerë që kultivojnë fruta të të gjitha llojeve.

“Kjo qendër e madhe e grumbullimit, ruajtjes dhe përpunimit të frutave është mbështetur me fonde nga AZHBR, si dhe ka përfituar nga programi “IPARD Like”, madje në thirrjen e radhës do të aplikojë sërish për të shtuar sipërfaqet e kultivuara me mollë në më shumë se 10 ha që ka aktualisht”, tha Rama.

Ndërkohë sipërmarrësi u shpreh se këtë aktivitet e ka filluar para 20 vitesh. “Ka qenë një bashkëpunim i vitit 1996, me vullnetin e nismën e miqve nga Franca dhe falë këtij bashkëpunimi ne jemi sot këtu ku jemi. Kemi zgjeruar agropërpunimin me teknologji franceze për të prodhuar lëng natyral pa konservant dhe sheqer. Ishte mbështetja e qeverisë që ne arritëm ta bëjmë këtë investim. Kam bërë edhe frigoriferin, nga dy dhoma kam bërë 4 dhoma”, tha ai.

Sipas sipërmarrësit dibran “ky është një cikël i mbyllur”. “Fruti për cilësi të parë ruhet për tregun. Cilësinë e 2 dhe të tretë e përpunojmë. Veç kësaj ndihmojmë fermerët për prodhimin që nuk shitet duke e bërë lëng të gatshëm. Do zgjeroj sipërfaqen dhe kjo rrit punësimin në një zinxhir që funksionon. Po bëjmë gati tokën për të mbjellë varietete komplet të reja”, tha ai. /m.m//a.a/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Michael
Located in San Francisco, IT specialist, lead product, marketing, operations and engineering teams as chief operating officer. He has a black belt in katate.

Latest news

Madcap James Bond ideas that didn’t make the cut — from 007 dressing as Jesus to a David Bowie villain – Bukipress

JAMES BOND is famed for squeezing out of tight spots in pretty miraculous ways. But an eccentric idea by film...

We need to end lockdown quickly & there can be no turning back this time – Bukipress

BORIS Johnson stands on the cusp of another critical moment in his epic battle with Covid. Last April, of course,...

Kelly vs Avanesyan LIVE RESULTS: Stream, TV channel, undercard for big night of boxing at Wembley Arena – latest updates – Bukipress

JOSH KELLY faces the biggest night of his career this evening as he fights David Avanesyan for the European...

Liverpool eye Lucas Ocampos transfer but £56m release fee for Sevilla winger could be potential stumbling block – Bukipress

LIVERPOOL are reportedly interested in signing Sevilla winger Lucas Ocampos this summer. But the 26-year-old’s £56m release fee could scupper...
- Advertisement -

Ant & Dec name Saturday Night Takeaway’s angriest prank victims saying Gordon Ramsay still sends ‘chilling’ texts – Bukipress

ANT McPartlin and Dec Donnelly have revealed the stars they left shaking with rage after their elaborate wind-ups. The pair...

Eugenie’s sweet tribute to Philip with baby name emphasises ‘Harry’s lack of respect’ towards royals, says royal author – Bukipress

PRINCESS Eugenie’s moving tribute to Prince Philip emphasises “Prince Harry’s lack of respect” towards the royal family, says a...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you