COVID19 TURQI - Erdogan: COVID-19 ndër krizat më të mëdha...

TURQI – Erdogan: COVID-19 ndër krizat më të mëdha të shekullit

-

- Advertisment -

ANKARA, 10 tetor /ATSH-AA/ – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se pandemia e COVID-19 që u kushtoi me jetë mbi një milion njerëzve është një ndër krizat më të mëdha të shekullit të fundit.

Presidenti Erdogan këto vlerësime i bëri në sesion hapës të Forumit Ekonomik dhe të Biznesit Turqi-Afrikë, në të cilën mori pjesë nëpërmjet video-konference.

Duke folur mbi pandeminë dhe efektet e saj, ai tha se COVID-19 është një ndër krizat më të mëdha të shekullit të fundit.

“Në periudhën kur vendet e zhvilluara perëndimore kanë hyrë në luftëra maskash, popujt e Afrikës fatkeqësisht janë lënë në fatin e tyre kundër pandemisë”, theksoi Erdogan.

Ai tregoi se vendi i tij gjatë kësaj periudhe i është përgjigjur pozitivisht thirrjes për mbështetje të 154 vendeve të ndryshme dhe 8 organizatave ndërkombëtare.

“Ndjejmë keqardhje të madhe që deri më sot nga kjo sëmundje janë prekur rreth 1.5 milion prej miqve tanë afrikanë”, u shpreh ai. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Michael
Located in San Francisco, IT specialist, lead product, marketing, operations and engineering teams as chief operating officer. He has a black belt in katate.

Latest news

Madcap James Bond ideas that didn’t make the cut — from 007 dressing as Jesus to a David Bowie villain – Bukipress

JAMES BOND is famed for squeezing out of tight spots in pretty miraculous ways. But an eccentric idea by film...

We need to end lockdown quickly & there can be no turning back this time – Bukipress

BORIS Johnson stands on the cusp of another critical moment in his epic battle with Covid. Last April, of course,...

Kelly vs Avanesyan LIVE RESULTS: Stream, TV channel, undercard for big night of boxing at Wembley Arena – latest updates – Bukipress

JOSH KELLY faces the biggest night of his career this evening as he fights David Avanesyan for the European...

Liverpool eye Lucas Ocampos transfer but £56m release fee for Sevilla winger could be potential stumbling block – Bukipress

LIVERPOOL are reportedly interested in signing Sevilla winger Lucas Ocampos this summer. But the 26-year-old’s £56m release fee could scupper...
- Advertisement -

Ant & Dec name Saturday Night Takeaway’s angriest prank victims saying Gordon Ramsay still sends ‘chilling’ texts – Bukipress

ANT McPartlin and Dec Donnelly have revealed the stars they left shaking with rage after their elaborate wind-ups. The pair...

Eugenie’s sweet tribute to Philip with baby name emphasises ‘Harry’s lack of respect’ towards royals, says royal author – Bukipress

PRINCESS Eugenie’s moving tribute to Prince Philip emphasises “Prince Harry’s lack of respect” towards the royal family, says a...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you